dr Dagmara Chamela-Bilińska
Jednostka | Stanowisko | Budynek + pokój |
---|---|---|
Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Układu Ruchu i Kinezjolo | Adiunkt | - |
Prodzekan ds. Nauczania | Prodziekan Wydziału | - |
Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wydziału Rehabilitacji Ruchowej, uzyskując w 1998 roku dyplom magistra z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. W latach 1998-2000 realizowała studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu w zakresie „Organizacji i Zarządzania Zakładem Opieki Zdrowotnej zakończone z wynikiem bardzo dobrym. W roku 2012 ukończyła 3-letni projekt unijny z zakresu teorii i praktyki stosowania i nauczania terapii zajęciowej (European Network of Occupational Therapy in Higher Education).
Od 2001 roku asystent w Zakładzie Fizjoterapii w Neurologii i Pediatrii. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk o kulturze fizycznej w 2009 r. rozpoczęła pracę na stanowisku adiunkta.
Jest twórcą i współtwórcą przedmiotów dydaktycznych, w tym również, oferty dla studentów obcokrajowców oraz dzienników praktyk klinicznych.
Promotor pomocniczy pracy doktorskiej oraz opiekun naukowy prac dyplomowych, w tym, uzyskujących wyróżnienia i nagrody np. w 2015 roku II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Pracę Magisterską.
Jest opiekunem koła naukowego NEUROFUN, którego podopieczni występują na konferencjach również zdobywając nagrody. Autorka publikacji naukowo-dydaktycznych oraz recenzji publikacji naukowych w czasopismach takich jak: Physiotherapy Quarterly, Postępy Rehabilitacji. Członek Komitetu Redakcyjnego w czasopismach Physiotherapy Quaterly, Postępy Rehabilitacji.
Odbyła staże dydaktyczne i szkoleniowe w zagranicznych ośrodkach akademickich: Neurologisches Fachkrankenhaus Für Bewegungsstörungen/Parkinson Parkinsonklinik w Beelitz-Heilstatten w Niemczech, Occupational Therapy Healthcare Department Odisee University in Brussels, Hogeschool van Amserdam in Holland, Fieldwork abroad in a foreign university and related practice Amsterdam – observing teaching and occupational therapy practice, Deutsche Sporthochschule in Köln, Praxis fur Krankengymnastik und Massage Pro-Reha in Vilshofen, Germany.
Zdobyła duże doświadczenie zawodowe jako fizjoterapeuta oraz prowadząca warsztaty, szkolenia i wykłady współpracując z Ośrodkiem Profilaktyki i Rehabilitacji Creator, TWK Wrocław, Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych, Europejską Kliniką Rehabilitacji w Radzyniu k/Sławy.
Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Fizjoterapii w Neurologii i Pediatrii.
Była członkiem Rady Wydziału Fizjoterapii na kadencję 2020-2024 oraz Senatu na kadencje 2016-2020, 2020-2024, a w latach 2016-2020 pełniła funkcję Pełnomocnika Dziekan Wydziału Fizjoterapii ds. programu Erasmus+.
Jest członkiem wielu Komisji Wydziałowych i Uczelnianych m.in.: Senackiej Komisji ds. Dydaktyki, Komisji Dydaktyki na Wydziale Fizjoterapii na kadencje 2016-2020, 2020-2024, Wydziałowej Komisji Egzaminu Dyplomowego Licencjackiego, Sekretariatu Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Pracowała w Zespołach, np.: ds. wdrożenia Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych w AWF we Wrocławiu, ds. przygotowania kryteriów awansów nauczycieli akademickich w grupie stanowisk dydaktycznych, ds. opracowania projektu arkusza oceny nauczycieli akademickich, zespołu przygotowującego nowy kierunek „Terapia Zajęciowa” na Wydziale Fizjoterapii. Kierunek ten został wyróżniony w konkursie oraz uzyskał certyfikat „Studia z Przyszłością” jako Kierunek, w którym stosowane są innowacyjne metody kształcenia oraz innowacyjne metody oceny efektów kształcenia, Zespołu ds. przygotowania dokumentacji wymaganej do utworzenia studiów II° na kierunku Terapia zajęciowa, Zespołu przygotowującego kierunek Fizjoterapia do oceny przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Brała czynny udział w organizacji imprez naukowych oraz kulturalnych odbywających się w Uczelni np. Poszczególne edycje Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Dolnośląskie Prezentacje Edukacyjne TARED, Ogólnopolski Drużynowy Konkurs Wiedzy z Fizjoterapii „Fizjoliada”, Międzynarodowe Dni Fizjoterapii.
W ramach działalności organizacyjnej na rzecz środowisk zewnętrznych reprezentuje Uczelnię m. in. w:
- Wrocławskiej Rady Edukacji przy Prezydencie miasta Wrocław,
- Zespole Ekspertów ds. opracowania pilotażu modelu koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona na zlecenie Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
- Zespole ds. Fizjoprofilaktyki przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów,
- Komisji Egzaminacyjnej ds. Znajomości Języka Polskiego przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.
Doradca programowy w ogólnopolskim projekcie „Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych- wspólna sprawa” w ramach 8 środowiskowej debaty doradczo-programowej dotyczącej osób z zaburzeniami i urazami neurologicznymi.
Uhonorowana wieloma nagrodami za zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz środowiska, w tym: Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Za działalność organizacyjną i dydaktyczną otrzymywała nagrody JM Rektora.
Za szczególne zasługi w zakresie działalności dydaktycznej w 2019 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Naukowej.