Dostępność – temat rzeka…
Rozpoczynamy od uświadamiania, dlatego w ramach „Zintegrowanego programu kształcenia i rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu” z uczelnianego Biura Projektów studenci I roku Terapii Zajęciowej wraz z dr Dominiką Zawadzką i dr Rafałem Bugajem pojechali na „dostępnościowy” wyjazd do Warszawy. Program wyjazdu był atrakcyjny, praktyczny i dostosowany do kompetencji, które student powinien osiągnąć studiując na „dostępnościowym” kierunku studiów jakim jest Terapia Zajęciowa. Zostaliśmy zaproszeni przez Fundację „Integracja” do ich siedziby, aby zapoznać się z działalnością statutową fundacji, która jest jednym z liderów w zakresie dostępności i działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Odbyliśmy wizytę w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W szpitalu tym jest „mieszkanie treningowe” – specjalnie dostosowana kuchnia, łazienka, czy inne pomieszczenia, w których terapeuci zajęciowy ćwiczą czynności dnia codziennego z pacjentami, tak, żeby powrót do ich domu był możliwy. Zapoznaliśmy się z najnowszymi metodami badań i postępowania terapeutycznego w tym obszarze. W Warszawie zwiedzaliśmy również „Niewidzialną wystawę” (wyjątkowe miejsce, pozwalające poznać świat osób niewidomych – bezpieczne, dobrze przygotowane, dające do myślenia).
Podczas drugiego dnia wizyty odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną uczelnię: AWF Warszawa i kierunek Terapia Zajęciowa na tamtejszej Alma Mater. Studenci wymienili się doświadczeniami oraz mieli czas na integrację. Na koniec wyjazdu ”Zespół Wszechnicy Sejmowej z Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu” oraz Biuro Poselskie Pana Posła na Sejm RP Sławomira Piechoty zaprosili nas i mieliśmy możliwość zwiedzenia i ocenienia Parlamentu RP pod względem dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Spotkaliśmy się również z parlamentarzystami zajmującymi się sprawami osób z niepełnosprawnościami.
Wyjazd do Warszawy pod hasłem „dostępności” był dla nas bardzo cenny zarówno pod względem poznawczym jak i zdobywania nowych kompetencji z zakresu wiedzy, umiejętności postaw społecznych oraz doświadczeń w przyszłym zawodzie terapeuty zajęciowego, który… ma dużo wspólnego z koordynatorem dostępności!
dr Dominika Zawadzka – Koordynator ds. dostępności na AWF Wrocław









