Wspólna Inicjatywa Architektoniczna (WIA) to innowacyjny i interdyscyplinarny projekt, którego celem jest niesienie pomocy osobom z różnymi niepełnosprawnościami w usuwaniu barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się. Projekt organizowany jest przez: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydział Fizjoterapii AWF Wrocław Kierunek Terapii Zajęciowa oraz Kierunek Fizjoterapia a także przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji bierze udział niemal 40 studentów z trzech Uczelni.
Idea tego przedsięwzięcia opiera się na pomocy osobom z różnymi niepełnosprawnościami (fizycznymi, dysfunkcjami narządu wzroku, słuchu czy osobie z zaburzeniami funkcji poznawczych) w dostosowaniu mieszkania do specyficznych potrzeb wynikających z rozmaitych fizycznych, czy poznawczych ograniczeń danej osoby, a także budynków użyteczności publicznej (ośrodków, domów pomocy społecznej i in.) Uruchomienie procedury umożliwiającej uzyskanie konkretnego wsparcia rozpoczyna się w momencie zgłoszenia do MOPS-u przez osobę z niepełnosprawnością zapotrzebowania na przeprowadzenie określonych prac architektonicznych docelowo ułatwiających jej codzienne funkcjonowanie. Dofinansowanie przeznaczone na tego typu zadania przydzielane jest ze środków PFRON-u, a jego wysokość może wynieść nawet 70% sumy przeznaczonej na adaptację wskazanych pomieszczeń.
W tegorocznej edycji WIA biorą udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Fizjoterapii (zarówno z Kierunku Terapia Zajęciowa, jak i z Fizjoterapii) oraz studenci z Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Przez dwa miesiące studenci pod okiem tutorów projektują, dla konkretnej osoby z konkretnymi niepełnosprawnościami, pozbawione barier mieszkanie, a efektem tych prac jest profesjonalny projekt architektoniczny. W tym roku młodzi ludzie będą również projektować przedszkole dla Fundacji “Potrafię Pomóc” i Dom Samodzielności dla osób cierpiących na rzadką chorobę Pradera-Williego.
Koordynatorzy projektu:
- Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej – mgr inż. arch. Natalia Ratajczak-Szponik
- Wydział Fizjoterapii AWF Wrocław Kierunek Terapia Zajęciowa – dr Dominika Zawadzka
- Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP – dr Krzysztof Kubasek
- Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych – Prezes Teresa Marek
Wydarzenie WIA kierowane jest do studentów chcących zgłębić tajniki projektowania uniwersalnego oraz osób, które potrzebują zmian w swoim mieszkaniu lub domu, z powodu posiadanych różnego rodzaju niepełnosprawności. Studenci wszystkich uczelni chętnie uczestniczą we Wspólnej Inicjatywie Architektonicznej, ponieważ jest to szansa nie tylko na zdobycie wiedzy, kompetencji i praktycznego doświadczenia, ale także możliwości wykonania własnego realnego projektu, który w przyszłości ma szansę na realizację. Poszczególne działania warsztatowe są stworzone tak, by poprzez praktyczne ćwiczenia, połączone z dyskusjami, zwracały uwagę na złożoność procesu projektowania „dostępnego dla wszystkich”. Kreatywność młodych ludzi jest skierowana w stronę zidentyfikowania i zdiagnozowania problemu dotyczącego potrzeb danej osoby oraz jego prawidłowego rozwiązania.
Jest to projekt interdyscyplinarny, konsolidujący coraz większe grono partnerów i sponsorów, chcących wspierać interdyscyplinarne działania młodych ludzi!
Kluczowi partnerzy:
- Fundacja “Potrafię pomóc”
- Vermeiren z Trzebnicy
- Polbus
- Geberit, Lehnen
- MOPS
- Sektor 3
- Pan Poseł na Sejm RP. Sławomir Piechota
- Integracja
- Tyflolaboratorium z Politechniki Wr.
- Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych
Bardzo cieszymy się, że studenci naszej Uczelni, po raz kolejny, tak mocno zaangażowali się w realizację tego projektu.
dr Dominika Zawadzka
Wycieczka – miejsce zbiórki
(kliknij aby powiększyć)
